BİTKİLER

Yakıotu Faydaları Nelerdir?

yakıotu-faydaları-nelerdirDoğal yollardan vücudunun sağlık durumunu iyileştirmek isteyenlerin en doğru yol olarak seçtikleri alan bitkisel ilaçlar ya da kürlerdir. Dünyamızda öyle bitkiler var ki, gerektiği gibi kullanıldığında sağlık problemlerini kökünden çözecek niteliktedirler. Bu bitkilerin büyük bir bölümünün ülkemizde rahatlıkla yetişmesi de bizler için ayrı bir kazançtır. Bu bitkilerden yakıotu bitkisini sizlerle inceleyeceğiz.

Yakıotu bitkisinin genel özelliklerinden bahsetmek gerekirse; çok yıllık ve çiçekleri pembe ya da kırmızı renkte olan ve genellikle nemli yerlerde yetişen bir bitkidir. Ülkemizde bilinen tam yirmi bir türü bulunmaktadır.

Yakıotu faydaları gibi bir konuyu da sizlere sunalım. Öncelikle yakıotu yararları azımsanamayacak seviyededir. Tabi bu artılardan yararlanabilmek için yakıotu nasıl kullanılır gibi bir başlıkta açmamız gerekecektir. Öncelikle yakıotu faydaları; kabız eder ve idrar söktürür, lapa haline getirilip kullanıldığında cilt yaraları ve şişlikleri önler, giderir. Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarıya atılmasına yardımcı olur. Belki de en önemli yararı prostat büyümesini engeller.

Yakıotu yararları yukarıda saydıklarımızla sınırlı olmayabilir ancak günümüzde en bilinen yararları bunlardır. Ancak bu yararları edinebilmek için daha önce de belirttiğimiz gibi yakıotunun nasıl kullanılacağı hakkında bilgi vermemiz gerekiyor. Yakıotundan maksimum seviyede faydalanabilmek için; öncelikle kökler ve yapraklar kurutulmalıdır. İster köklerin kaynatılarak elde edilen çayı içer isterseniz gargara olarak kullanabilirsiniz. Eğer lapa haline getirip kullanmak istiyorsanız yaprakları kullanmalısınız. Yakıotu çayı hazırlamak için ise; bir tatlı kaşığı kadar yakıotu bir miktar suya koyulur ve kaynatılarak daha sonra demlenir. Sabah aç karna ve akşam yemeğinden yarım saat kadar önce tüketilmesi halinde istenilen seviyede fayda sağlayacaktır.

Doğanın bize sunduklarına rağmen ona ihanet etmeyi bırakarak, onu anlamaya çalışırsak eğer bu ve bunun gibi birçok doğal ürün sayesinde sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebiliriz. Sağlıklı günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir