DİYETLER

Dukan Diyeti Atak Evresi İzinli Besinler

dukan-diyeti-atak-evresi-izinli-besinlerDaha önceki yazımızda Dukan Diyeti Atak Evresi başlığı ile atak evresinin nasıl bir süreç olduğundan ve nasıl geçirilmesi gerektiğinden bahsettik. Bu yazımızda ise Dukan diyeti atak evresinde yenilebilecek izinli besinleri yazıyoruz.

Atak evresinde yenilebilecek izinli besinler;

  1. Grup; atak evresinde yenilebilecek besinlerin birinci grubu kırmızı et. Tamamen yağsız olarak hazırlanmış veya yağ oranı sıfıra yakın kırmızı et dukan diyetinin ilk grubu. Kırmızı eti ızgarada veya tavada yağsız olarak hazırlayabilirsiniz.
  2. Grup; bu grupta ise sakatatlar yer alıyor. Dukan diyeti izinli besinleri arasında yer alan sakatatlar, karaciğer, böbrek ve dilden oluşuyor.
  3. Grup; bu grubun içerisinde ise deniz ürünleri yer alıyor. Bütün deniz ürünlerini bütün balıkları yağsız olmak şartı ile dukan diyeti atak evresinde tüketebilirsiniz.
  4. Grup; beyaz et! Yani kümes hayvanları. Fakat kümes hayvanları içerisinden ördeği ve kazı çıkartıyoruz. Tavuk,horoz gibi kümes hayvanları tüketmek serbest. Yalnız burada ki ayrıntı şu; kümes hayvanları tüketilirken derileri çıkartılacak. Derilerini yemek yasak.
  5.  Grup; dilediğimiz kadar yumurta.
  6.  Grup; jambon dilimleri, tavuk ve hindi dilimleri tabiî ki en yağsız olanlarından.
  7. Süt ürünleri tüketmek serbest. Yoğurt, süt ve peynir! Fakat burada önemli olan hepsinin yağsız olması. Süte sadece 1 bardak izin veriyor Dukan diyeti. Toplam süt ürünü ise günde 1 litreyi geçmemeli diyor.
  8. Grup; su! Mutlaka günde 1,5 litre su tüketilecek.
  9. Grup; yulaf kepeği. Her mutlaka 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği yemelisiniz.
  10. Grup ; diğer yiyecekler yer alıyor bu gurupta . Şimdi size tümünü tek tek yazıyoruz.

(Çay –Kahve serbest. Bitki çayları, kokulu yeşil bitkiler bunların içinde dere otu, nane, maydanoz yer alıyor ki bunları sadece ana besinlere tat vermek için kullanın. Bunlardan fazla kullanmak kesinlikle yasak. Baharat kullanımı serbest. 3 adet kornişon turşu tüketimi serbest. Günde sadece 1 kaşık limon suyu kullanabilirsiniz. Soğan sarımsağı yiyecekleri tatlandırma amaçlı kullanmalısınız. Tuzu en aza indirmeye çalışın. Domatesi tatlandırma amaçlı kullanın. Günde 1 kaşık zeytinyağı yiyeceklerinize kullanabilirsiniz.)

Her gün 20 dakika yürüyüş yapıyorsunuz. Bu besinlerin dışında hiçbir şey tüketmiyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir