DİYETLER

Dukan Diyeti Nasıl yapılır?

diyetDukan diyeti son zamanlarda en sık duyduğumuz diyet programlarının başında geliyor. Öyle ki dukan diyeti ile kilo vermek isteyen kişiler akın akın bu diyet programının nasıl uygulandığını araştırıyor. Bizlerde sizlere dukan diyeti nasıl yapılır, dukan diyetinin içeriği nelerdir bunları yazıyoruz bu yazımızda. Hadi hazır olun dukan diyeti ile kilolar artık sorun olmaktan çıkıyor.

Dukan diyeti birkaç evreden oluşan bir diyettir. Dukan diyeti ile kilo vermek isteyen kişiler bu diyet evrelerine fazlası ile sağdık kalmalıdırlar.

Dukan diyeti evreleri;

1. Dukan diyeti evresi Hazırlık Aşaması:
Dukan diyetinin hazırlık aşaması kişiden kişiye farklılık gösteriyor bu aşama içerisinde kişiler vermek istedikleri kiloyu belirliyorlar. Dukan diyeti hazırlık aşamasının uzunluğu ise 1 gün ile 10 gün arasında değişiyor. Hazırlık aşaması 10 veya 12 kilo vermek isteyen biri için 7 gündür. Dukan diyetinin hazırlık aşamasında herhangi bir kalori kısıtlaması bulunmamaktadır. Sadece yiyecekler seçilmiştir. Dukan diyetinin hazırlık aşamasında hemen hemen hiç karbonhidrat tüketmiyoruz. Dukan diyeti hazırlık evresi yağsız proteinlerden oluşuyor. Ve bu aşamada yulaf kepeği tüketiyoruz. Günde 1,5 kaşık yulaf kepeği dukan diyeti için zayıflamada anahtar rol oynuyor.

2. Dukan diyeti evresi Hedef Aşaması:
Bu aşama birinci aşamadan farksız devam ediyor sadece bu aşama içerisinde birinci aşamadaki yiyeceklere 2 günde bir tüketilmek üzere nişastasız sebze ekleniyor. Dukan diyeti 2. evresi hedeflediğiniz kiloya düşene kadar devam ediyor.

3. Dukan diyeti evresi Takviye Aşaması:
Bu aşamada artık ödüller başlıyor. Haftanın 2 günü diyetinize karbonhidratlar ekliyorsunuz. Kutlama günleri olarak adlandırılan bu günlerde her şeyi tüketebiliyorsunuz. Haftanın bir günü ise sadece yağsız proteinli yiyecekler tüketmeye devam ediyorsunuz.

4. Dukan diyeti evresi Koruma ve Sabitleme Aşaması:
İşte geldik dukan diyetinin ömür boyu uygulanacak olan evresine son evrede 3 altın kural dukan diyeti ile hayatımıza giriyor. Bu kurallar;

• Birinci kuralımız hayatımız boyunca haftanın bir günü sadece yağsız proteinler tüketiyoruz. Ve bu gün bizim belirlediğimiz bir gün olmalı Salı günü ise ömür boyu her Salı günü bu uygulanmalı.

• İkinci altın kural ise ömür boyunca her gün 1,5 kaşık yulaf kepeği tüketiyoruz.

• Son altın kuralımız ise her gün 20 dakika yürümeyi hayatımıza zorunlu olarak dahil ediyoruz. Asansörlere ve yürüyen merdivenlere ise ömür boyu binmiyoruz.

One thought on “Dukan Diyeti Nasıl yapılır?

  • idil

    En zoru son evre, Dukan diyeti bence ömür boyu sürüyor. Yaşam tarzını değiştirmekle eşit bence.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir