DİYETLER

Karatay Diyeti

karatay-diyetiKaratay diyeti ünlü kardiyoloji Profesörü Canan Karatay Efendigil tarafından önerilen bir diyettir. Kötü beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmeyi sık sık öneren Profesör Canan Karatay; yanlış bilinenin aksine protein deposu kırmızı eti önermektedir.

Karatay diyeti nedir?

Karatay diyeti; karbonhidrat alımının fazlalaşmasının kiloları da fazlalaştırdığını ve karbonhidratların bu açıdan azaltılması gerektiğini sık sık dile getiren Profesör Canan Karatay tarafından önerilen bir diyet olarak uzun süreli bir zamanda azar azar ve sağlıklı kilo verdirmeyi amaçlıyor. En önemli sağlık sorunumuz olan diyabet ve şişmanlıkla etkin bir şekilde savaşmanın yolu olan Karatay diyeti ile hayatınızdan hamur işlerini çıkarmanız gerekiyor.

Karatay Diyeti

İnsülin yüksekliği kilo almamızın en büyük sebebidir. Kan şekerini yükselten şeker ve karbonhidratlar( pirinç pilav patates makarna şekerli içecekler, gazlı içecekler, hamburgerler, pizzalar) kanımızda insülin hormonu tarafından yağ olarak depo edilirler. Ortalama 80 kiloluk bir insanda günlük şeker ihtiyacının bir kesme şekeri geçmeyeceğini sık sık dile getiren Canan Karatay bu tehlikeli besinleri yaşamımızdan çıkarmamız gerektiğini öğütüyor. Tüm hastalıkların altında yatan ana sebebin insülin yüksekliği olduğunu belirten Profesör Canan Karatay rafine olmuş undan yapılan ekmeklerin tuz ve şekerin çok tehlikeli olduğunu belirtiyor.

Şişmanlığın obeziteye dönüştüğünü obezitenin gizli şekere ve gizli şekerin de diyabete dönüştüğünü ve tüm bu sürecin insülin hormonunun kanda yüksek olmasının sebep olduğunu belirten Profesör Canan Karatay; 3 beyazı hayatımızdan çıkardığımızda geri kalan ne varsa yenilebileceğini belirtiyor.

Buna göre Karatay diyeti; haşlanmış yumurta, labne peyniri,ceviz,ızgara köfte, kuzu eti,zeytinyağlı sebze yemekleri, bonfile ızgara, tavuk eti ızgara, balık ızgara salataların her çeşidi gibi zengin besinlerle beslenmemizi serbest kılıyor. Yaşama egzersiz hareket getirmeyi ve 3B(rafine un+rafine şeker+rafine tuz) zehirlerini hayatımızdan çıkarmamızı öneriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir