DİYETLER

Yağ Yaktıran Çorba Tarifi

Yağ Yaktıran Çorba TarifiPek çok kişi tarafından uygulanan çorba diyetleri hakkında hepimizin az çok bilgisi vardır. Çorba diyetleri genellikle kısa sürede kilo verdiren diyetler arasında yer almaktadır. Hatta bazı çorba diyetleri kişiyi gün boyu çorba yemeye sevk eden ve bu nedenle vücudun bir gün içerisinde alması gereken kaloriden daha az alınmasına neden olan diyetlerdir. Bu oldukça sakıncalı bir durumdur. Bunun en önemli nedeni ise yavaşlayan metabolizma hızı yüzünden diyet bitiminde hızla kilo alımına neden olmasıdır. Bu nedenle tüm gün kilo kaybetmeye  neden olan çorba diyeti uygulamak yerine sağlıklı bir diyet programının içine yağ yakan çorba dahil etmek daha mantıklı olacaktır. Bugün sizlerle tamda bu işe yarayacak yağ yakan çorba tarifi paylaşacağız. Yağ yaktıran çorba ana malzeme olarak bal kabağı içeriyor. Yağ yakan çorba isim olarak ise Baharatlı Bal Kabağı Çorbası olarak biliniyor.

Yağ  yaktıran çorba için gerekli malzeme listesi;

1 tatlı kaşığı ile fındık yağı, 2 orta boy soğan(kırmızı soğan yerine beyaz soğan kullanın) 1 tatlı kaşığı ile zeytinyağı, yaklaşık 2 diş sarımsak

Çorbanın içerisine katılacak baharatlar ise;

1 tatlı kaşığı ile acı kırmızı pul biber, yaklaşık 2 çay kaşığı kadar köri tozu, 1 çay kaşığı karabiber (çok acı olamasını istiyorsanız karabiberi silme katın)

Ana malzemeler ise;
200 gram kadar bal kabağı, 1 su bardağı ile tavuk suyu (tavuk yağsız olmalı bu yüzden tavuk  göğüs kullanın),1 su bardağı ile light süt

Yağ yakan çorbanın yapılışı;

Bal kabağını bir tencerede üzeri su ile kaplanacak şekilde su koyduktan sonra pişmeye bırakın ve bal kabağı yumuşayıncaya kadar pişirin.  Yumuşayan bal kabağını bir blender yardımı ile karıştırın, ezin. Malzeme listesinde yer alan soğan ve sarımsakları incecik kıyınız veya rendeleyiniz.  Sıvı yağları tencereye alınız(fındık yağı -zeytin yağı), kıyılan soğan sarımsağı üzerine koyup iki dakika kadar hafifçe çeviriniz. Daha sonra üzerilerine tüm baharatları ekleyiniz, hemen peşine bal kabağı püresini de ekleyip tavuk suyunu katın. Tavuk suyunu elde etmek için derisiz tavuk göğsü olarak belirttiğimiz eti suda haşlayınız. Çorbayı 15 dakika kısık ateşte karıştırarak pişiriniz. Daha sonra çorbayı blender ile iyice çırpınız. Son olarak sütü çorbaya yavaş yavaş ekleyin. İsteğe göre yağ yakıcı çorba taze nane yaprakları ile birlikte servis edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir