NE İYİ GELİR?

Egzamaya Ne İyi Gelir?

egzamaya-ne-iyi-gelirÇağımızın cilt hastalıkları arasında sayabileceğimiz ve ne yazık ki kesin bir çözümü olmayan rahatsızlıklar listesinde de sıralayabileceğimiz bir hastalıktan – rahatsızlıktan bahsedeceğiz. Nedir o hastalık? Halk arasında egzama diye adlandırılan, kimileri tarafından sedef kimileri tarafından seberoik dermatit olarak bilinen rahatsızlıktan bahsedeceğiz.

Egzama karaciğerde meydana gelmiş olan rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkabileceği gibi üzüntü, stres ve aşırı heyecan gibi duygu ağırlıklı nedenlerden ötürü de ortaya çıkabilir. İlk belirtileri ciltte kızarmalar olarak gösterilebilir. Daha sonraları kuruma ve pul pul dökülme olarak sıralayabiliriz aşamalarını. Bizim burada bahsedeceğimiz ve üstünde duracağımız husus ise bu inatçı hastalığın doğal yollarla çözümüne inmeye çalışmak yani egzamaya bitkisel çözüm sunmak olacak.

Egzamaya ne iyi gelir diye düşündüğümüz vakit, madem doğal olan bir hastalıktan bahsediyoruz, bunun çözümü de doğal yollarla sağlanabilir diye düşünmeden edemeyen uzmanlar, biraz sonra sıralayacaklarımız egzamaya bitkisel kürler listesini hazırlamışlardır.

Egzama için önerilen pratik bitkisel çözümlere örnek verecek olursak; taze sarımsak otunu iyice sıkıp suyunu çıkarabilir ve çıkan suyu pamuk yardımıyla egzamalı bölgeye uygulayabilirsiniz. Başka bir kür ise; funda tohumunu kaynatarak foşasını elde etmek ve bu foşayı bir bez yardımıyla egzamalı bölgeye sarmak. Bir miktar adaçayının biraz su içerisinde kaynatıldıktan sonra ortaya çıkan sıvı ile egzamalı bölgenin yıkanması da bir diğer bitkisel çözüm olarak sayılabilir. Başka bir kürde ise defne yaprağı, tohumu ve belki de ince dallarını suda kaynatarak elde edilen karışım soğumadan egzamalı bölgeye uygulanması sonucu olumlu sonuçlar alınabilir.

Tüm bu yukarıdaki öneri ve bilgiler ışığında alternatif tıbbın derinliklerine inebilir ve inatçı bir sorun haline gelen egzamayla mücadeleye devam edebilirsiniz. Ne olursa olsun moralinizi bozmadan günlük yaşantınıza devam edin ve bu sayede egzamadan kurtulun.

4 thoughts on “Egzamaya Ne İyi Gelir?

 • Osman YILDIRIM

  Selam,
  Eşimin ellerinde egzamadan dolayı ufak ufak yaralar oluşmuştu.Doktorlara çok gezdik ilaçlar fayda etmedi.Birileri bize sığla yağını önerdi.Aktarlardan sığla yağını aldık ve kullandık.3.kullanımdan sonra elleri çok şükür düzeldi.Rahatsızlığı olanlara faydamız olsun diye paylaşıyoruz.Allah sifalar versin.

  Yanıtla
  • zeynep

   Peki nasıl kullanılıyor.

   Yanıtla
 • diren

  benim 15 yıldan fazla oldu sağ ayak tabanımda egzama illeti var ve her ilacı kullandım maalesef hiçbiri fayda etmedi tedavi için başka bilgisi olan lütfen bana yazın çünkü çok acı çekiyorum özellikle gece kaşıntısı uyutmuyor beni…

  Yanıtla
 • zeynep

  Peki nasıl kullanılıyor

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir