BİTKİLER

Narın Faydaları Nelerdir?

narın-faydaları-nelerdirNarın faydalarını anlatmadan önce, bu meyvemizi biraz tanıyalım. Özellikle “C” vitamini açısından çok zengin bir içeriğe sahip olan nar meyvesi “B1-B2” vitaminlerine de bünyesinde yer vermektedir. Aynı zamanda potasyum, demir minerali ile kalsiyum ve fosfor minerallerine de bu meyveyi tüketen bir birey kavuşacaktır.

Sıra geldi narın yararlarından bahsetmeye. Öncelikle iyi bir enerji deposu olan nar meyvesi tüketildiği takdirde yorgunluğu gidermede yardımcı olur. Yararlı bitkiler familyası içerisinde olan nar, kalp, mide ve dişetleri üzerinde güçlendirici bir etki bırakır.

Son araştırmalar neticesinde Nar neye iyi gelir? sorusunun cevapları da bulunmuş oldu. Özellikle kanser hücreleriyle savaşan yapısı sayesinde nar meyvesi, ilk olarak akciğer ve meme kanserleri, cilt ve prostat kanserlerine karşı vücutta büyük bir direniş gösterir ve bu sayede bu hastalıklara karşı bir savunma mekanizması oluşturur.

Tüm bunların dışında adeta mucizevi bir varlık olarak kendini bize kanıtlamaya kararlı olan nar meyvesi kolesterolü dengeler ve tansiyonun düşmesine olanak verir. Son yıllarda damarlardaki tıkanmaları önlediği ve düzenli tüketildiğinde tıkanıklıkları açtığı da gözlenmiştir. Tabii tek başına ne kadar yeterli olur orası muamma. Özellikle cilt sağlığında ve kozmetik ürünlerde sıkça kullanılmaktadır.

“Peki bu mucizevi meyveyi nasıl ve ne şekilde tüketmemiz gerekiyor?” diye sorular sorabilirsiniz. Nar tanelerinin üzerini saran şeffaf zar tüketim sonrasında hazmı kolaylaştırıyor ve akabinde idrar yollarında bir sökme gerçekleştiriyor. Ayrıca bu meyvenin kabuklarının bir çay gibi kaynatılması ve tüketilmesi sonucu ishal durumundan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Birçok aktar ise birkaç gün boyunca düzenli bir şekilde kaynatılıp yemekten önce yani aç karna içildiği takdirde bağırsakta oluşan kurtları döktüğünü iddia etmektedir. Sizlere tavsiyemiz bu meyvenin dışarılarda satılan meyve suyu haline para vermek yerine meyvenin kendisini alıp, bu şekilde değerlendirmenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir