DİYETLER

Protein Diyetleri

protein-diyetleri

Pek çok farklı diyet adı duyduk bugüne kadar ama şu var ki bunlar arasında en çok kulağımızın aşina olduğu protein diyetleri olmaktadır. Protein diyeti aslında popülerliği giderek artan pek çok diyetin ortak ve ana oluşumudur. Bugün milyonları peşinde sürükleyen Dukan diyeti bir protein diyeti olmaktadır veya yıllardır her daim uygulanan ve farklı versiyonları bulunan yumurta diyeti de bir protein diyeti olmaktadır. Tok tutma özelliği oldukça kuvvetli olan protein ağırlıklı besinlerle uygulanan bu diyetler zayıflatıyor ve uzmanların tek tip beslenme şekilleri yanlıştır uyarılarına rağmen insanların sıklıkla tercih ettikleri diyetler olmaya devam ediyorlar.

Protein diyetleri hangileridir?

Dukan diyeti; Prof. Pierre Dukan tarafından hazırlanan ve yeme ve yaşam şeklini ömür boyu değiştiren diyet programları arasında yer alan dukan diyeti dünyayı kasıp kavuruyor. Birkaç farklı aşamadan oluşan dukan diyeti uzun süre uygulanan bir protein diyetidir. Öyle ki dukan diyeti uygulanırken ömür boyu sürecek detaylara dahi hazır olun. Ayrıntılı bilgi için daha önce yazdığımız Dukan diyeti yazımıza bakabilirsiniz.

Yumurta ve greyfurt diyeti; yumurta başlı başına bir protein kaynağıdır. Yumurtanın bir diyette ki en önemli rolü ise oldukça uzun süre tok tutabilme yeteneğinin bulunmasıdır. Oldukça beğeni toplayan ve etkili olduğu uygulayanlar tarafından paylaşılan yumurta ve greyfurt diyeti yazımıza göz atmalısınız.

Karatay diyeti; Prof. Canan Karatay’ın ülkemizde kısa sürede herkesin dikkatini çekmeyi başardığı bir diyet Karatay diyeti. Protein diyetleri içerisinde sayabileceğimiz Karatay diyetinin en önemli unsuru ise et ağırlıklı bir diyet olması. Etteki proteinle başarıyı yakalatan Prof. Canan Karatay bilinen pek çok diyete tezat oluşturuyor.

Yumurta diyeti; tek yumurta ile uygulanan bu diyet en eski protein diyetleri arasında yer almaktadır. Sadece yumurta menülerinin yer aldığı bu diyeti oldukça sakıncalı bulduğumuzun altını çizelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir